strona główna spis treści fragmenty książki galeria pliki do pobrania (mp3)

Sztuka poprawnej wymowy, czyli o bełkotaniu i faflunieniu

Mirosław Oczkoś


ISBN-10: 83-7243-491-3
ISBN-13: 978-83-7243-491-3
format B5; 120 stron; oprawa broszurowa
książka zawiera CD-ROM.


Nieważne, czy jesteś nauczycielem, szkoleniowcem, aktorem, dziennikarzem, prezenterem, biznesmenem, czy politykiem - profesjonalista zawsze mówi wyraźnie.
Mirosław Oczkoś jest aktorem i specjalistą od emisji głosu. W książce Sztuka poprawnej wymowy, czyli o bełkotaniu i faflunieniu wyjaśnia nie tylko podstawowe wiadomości teoretyczne z zakresu budowy i fizjologii aparatu mowy, ale przede wszystkim pokazuje, w jaki sposób doskonalić dykcję. Ćwiczenia głosowe, usprawniające prace języka, warg, szczęki dolnej i podniebienia miękkiego, poprzedzone są szeregiem ćwiczeń rozluźniających i oddechowych. Można je wykonywać w domu bądź np. podczas jazdy samochodem. Dzięki nim artykulacja poszczególnych głosek oraz trudnych połączeń wyrazowych staje się wyraźniejsza, a wypowiedzenie łamańców językowych typu w czasie suszy szosa sucha przestaje być problemem.

Ze względu na to, że nauka dykcji w dużej mierze polega na słuchaniu, do książki dołączona jest płyta CD, która zawiera ćwiczenia, łamańce językowe oraz poezję typowo dykcyjną, czytaną przez Martę Kluczowicz, Katarzynę Glinkę, Jerzego Łazewskiego i Mirosława Oczkosia.

Książka zawiera:

  • podstawowe wiadomości teoretyczne z zakresu budowy i fizjologii aparatu mowy
  • ćwiczenia usprawniające mowę
  • "łamańce" językowe sprawdzające umiejętności
  • linki do ćwiczeń zamieszczonych w Internecie

Mirosław Oczkoś jest aktorem i specjalistą od emisji głosu. W 1994 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest również absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 1994-96 występował w Teatrze Nowym w Warszawie, w 1996-98 w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Grał m.in. w takich filmach, jak "Reich", "Człowiek, jakich wielu", "Na dobre i na złe", "Pierwszy milion".

Obecnie wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej. Prowadzi zajęcia dotyczące wystąpień publicznych, sztuki prezentacji przed kamerą oraz sprawności mówienia na Podyplomowym Studium PR przy Kolegium Gospodarki Światowej w SGH w Warszawie.

Jest także trenerem/konsultantem menadżerów, handlowców, polityków i rzeczników prasowych oraz właścicielem firmy doradczo-szkoleniowej Oczkoś Perfect Image.

Recenzje


Wiele środowisk, które muszą dobrze i komunikatywnie mówić, w tym i szkoły aktorskie, nareszcie doczekało się podręcznika, który tak jasno i zachęcająco uczy poprawnej wymowy. Czytanie i analizowanie ćwiczeń sprawia radość. Chce się usprawniać swój aparat mowy i doskonalić dykcję. Książka powinna szybko znaleźć się w księgarniach i wszystkich ośrodkach, gdzie mowa jest podstawą porozumiewania się między ludźmi. Jan MachulskiChoć autor książki kieruje swój podręcznik do osób, które publicznie zabierają głos (...), myślę jednak, że każdemu z nas przydadzą się ćwiczenia przedstawione w tym opracowaniu. To, czy mówimy do tłumów (...), czy tylko na ucho ukochanej osobie, nie zwalnia nas z obowiązku artykułowania słów wyraźnie, tak abyśmy byli dobrze rozumiani. (...) Dobrze, że jest podręcznik z przedmiotu, z którego egzamin zdajemy każdego dnia, w każdej rozmowie. Paweł SztompkeŻeby cokolwiek komukolwiek powiedzieć i żeby komunikat ten był prawidłowy, dobrze odczytany, jasny i klarowny, trzeba ćwiczyć: dykcję, intonację, artykulację. Bo bez tego się nie da ani być urzędnikiem, ani politykiem, ani aptekarzem. Nie mówiąc o tym, że nie da się być aktorem, czy dziennikarzem. Życzę wytrwałości w ćwiczeniu dykcji. Wojciech Malajkat

Copyright © 2006 Wydawnictwo RM sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.